سرزمین سیمرغ – اگرچه اکثریت قریب به اتفاق گیمرهای کامپیوتری از ویندوز استفاده می کنند، می تواند منصفانه باشد که بگوییم رابطه ی آن ها با مایکروسافت، در طول سال ها آسیب دیده  است. بازی های ناموفقی برای آغاز ویندوز لایو، یک تلاش برای تبدیل کردن بازی آنلاین در ویندوز ویستا به تجربه ای شبیه ایکس باکس  بود. در عین حال ویندوز 8 ، یک رابط غیر دوستانه و نحوه ی قیمت گذاری دلسرد کننده ی App Store را آورد که گیمر ها که ویندوز 7 را ترجیح دادند، نسبت به آن بی تفاوت بودند. . Gabe Newell مدیرعامل شرکت Valve،  Gabe Newell به Verge گفت که “ویندوز8 همانند اندوهی  عظیم بود” که “فقط به هر کسی که در کسب و کار کامپیوتر بود، آسیب زد.” Notch، سازنده ی Minecraft گفت “من ترجیح می دهم Minecraft روی ویندوز 8 اجرا نشود به جای اینکه با تلاش مایکروسافت برای اینکه بازی ها را خودش بفروشد همراه شوم”

اکنون مایکروسافت با ویندوز 10 در حال یک تلاش جدید برای گیمینگ در کامپیوتر های شخصی  است و ویندوز 10 در زمان مناسبی برای جاه طلبی های ایکس باکس این شرکت آمد. به دنبال عرضه ی مشکل دار ویندوز 8، مایکروسافت این کار را با تخریب اعتبار ایکس باکس ادامه داد. ، مایکروسافت  با ساخت  کنسولی  ضعیف تر   نسبت به پلی استیشن 4 ،گران تر ساختن آن به خاطر قیمت  دستگاه  Kinect اجباری همراه آن و تمرکز بیشتر روی ویژگی های سرگرمی که به گیمینگ آسیب می زد پایگاه خود در ماین جامعه گیمر ها را ضعیف کرد.

Phil Spencer (فیل اسپنسر )فرمانده  جدید  ایکس باکس مایکروسافت در مصاحبه ای با Verge گفت: “زمان سختی برای تیم بود، زمان سختی برای چیزی که ما سعی می کردیم با ایکس باکس انجام دهیم”. “چون ایده های اصلی بسیاری در مورد ایکس باکس وان، انتظار طرفداران ایکس باکس را در مورد چیزی که ما باید با محصول خود انجام دهیم، برآورده نکرده بود”.  ولی پس از اینکه Spencer جانشین Don Mattrick شد، رویکرد او تمرکز بر خواسته های گیمر هاست. که  پس از گرفتن تصمیمات سختی  این رویکر شروع به نتیجه دادن کرده است، مثلا حذف فروش اجباری  کینکت  . همچنین  مایکروسافت در کنفرانس خود در E3 2015 خوش درخشید  و توانست بازتاب خوبی در رسانه ها بدست آورد.

ویندوز ۱۰ و ایکس باکس

ویندوز ۱۰ و ایکس باکس

 مایکروسافت برند ایکس باکس را با اپ های جدید رو به توسعه و لیستی طولانی از ویژگی های بازی در قلب ویندوز 10 قرار داده است. به نقل از Spencer: “ما در مایکروسافت تیم ایکس باکس را در نظر می گیریم و واقعا عنوان تیم گیمینگ در مورد آن فکر می کنیم”. “از آن جایی که ایکس باکس، برند بازی ما است و این کمتر منحصرا در مورد خود کنسول است و بیشتر همه ی آن در مورد اکوسیستم بازی است __ چه شما روی کامپیوتر بازی کنید، چه روی تلفن همراه خود بازی کنید و چه روی کنسول خود بازی کنید.”

اما کاملا به وضوح، گیمرهای کامپیوتری گروهی هستند که سخت قانع می شوند.

به منظور تلاش عمده ی مایکروسافت برای قرار دادن نشان خود بر روی تجربه ی گیمینگ کامپیوتری، هر ویندوز 10 که نصب می شود،  شامل Xbox App است. این اشتراک های بسیاری با رابط ایکس باکس وان اصلی دارد __ در واقع اگر شما یک ایکس باکس وان دارید، تقریبا هر چیزی که می بینید، به آن جا خواهد رفت. لیست دوستانتان، کتابخانه ی نرم افزارها و دستاوردها از طریق App، قابل دسترسی هستند، همان طور که ویژگی هایی مانند پیام رسانی و چت گروهی در دسترس هستند. وسط App یک فید فعالیت ها قرار داردکه نشان می دهد شما و دوستانتان به ترتیب زمانی مشغول چه فعالیت هایی بوده اید.

همچنین شما قادر خواهید بود که مستقیما به ایکس باکس وان خود وصل شوید، آن را از طریق کامپیوتر خود کنترل کنید و بازی ها را مستقیما روی مانیتور کامپیوتر خود نمایش دهید. این ویژگی جالبی است که به نظر می رسد راه اندازی آن ساده است، اما من نتوانستم  آن را به کار بیندازم __ Xbox App، هر زمان که من سعی می کنم یک بازی را شروع کنم، کرش می کند(همکاران دیگر Verge موفقیت بیشتری داشته اند). این شرم آور است، چون من عادت کرده ام که Wii U و پلی استیشن 4 را از تلویزیون جدا کنم و آن ها را به صفحه های نمایش ثانویه انتقال دهم.

Xbox App  واقعا مفید است، فقط اگر شما یک ایکس باکس داشته باشید”

همه ی این ویژگی ها به طور بالقوه ای برای دارندگان ایکس باکس وان سازمان دهی شده اند، اما مشکل این است که اکثریت قریب به اتفاق گیمرهای کامپیوتری، صاحب ایکس باکس وان نیستند __ و به همین دلیل Xbox App فقط وقتی واقعا مفید است که شما یک ایکس باکس وان داشته باشید.

اینجا یک مثال هست: من یک نسخه ی تحت Steam بازی Ori and the Blind Forest را دارم، یک بازی که امسال روی ایکس باکس و کامپیوتر با حمایت قابل توجه مایکروسافت، عرضه شد. اگر من Ori را در ویندوز 10 بازی کنم، چیزهایی وجود دارد که می توانم از طریق اپ ایکس باکس وان انجام دهم، به عنوان مثال فشار دادن کلیدهای ترکیبی Windows و G یا دکمه ی خانه در کنترلر خود برای گرفتن اسکرین شات یا ضبط کردن فیلم کوتاه. اما تلاش کردن برای به اشتراک گذاشتن آن عکس ها یا آن فیلم ها از Xbox App، یک پیغام خطا می آورد که بازی شناخته شده نیست. یک صفحه ی پاپ آپ باز می شود و خوش بینانه به شما می گوید: “سعی کنید که از یک بازی جدیدتر عکس بگیرید” .

فیل اسپنسر

بنابراین اگر شما اکثر بازی های خود را از مایکروسافت می خرید، Xbox App یا واقعا خوب کار می کند یا در غیر این صورت اصلا کار نمی کند. اما اکنون، این شرکت تلاش زیادی نمی کند که این را امکان پذیر سازد.  یک دکمه ی store در ایکس باکس اپ وجود دارد اما تنها کاری که می کند این است که فروشگاه ویندوز 8 را باز می کند و به بخش بازی ها می پرد. بازی های ایکس باکس که قابلیت لایو را دارا هستند، پیش از ویندوز 8 عرضه شده اند. امروزه store با چیزی کمی بیشتر از پورت های موبایل و عنوان جدید مایکروسافت، نسخه های اجتماعی بازی هایی مثل Minesweeper و Mahjong اشغال شده است.  یکی از بازی های بزرگ ویندوز 10 که امروز به بازار عرضه شد – بر خلاف اظهار نظر سابق Notch در مورد فروشگاه ویندوز  – نسخه ی جدیدی از Minecraft است. وقتی مایکروسافت یک استودیو را به قیمت 2 میلیارد دلار می خرد، می تواند کارهایی چنین کارهایی را انجام دهد.

مشکلی که در تلاش برای به دست آوردن بخشی از اکوسیستم کامپیوتر وجود دارد این است که هم اکنون یک حاکم  واقعی وجود دارد: Steam. محیط  آزاد برای بازی در  پی سی گیمینگ، یکی از بزرگ ترین نقاط قوت آن است __ Spencer اشاره می کند که موفقیت Minecraft را می توان به این تشبیه کرد: “که یک نفر با جاوا یک اپ تولید می کند و برای آن یک درگاه پرداخت paypal قرار می دهد و به طور ناگهانی این اپ همه گیر می شود”. اما در عمل، بیشتر گیمرهای کامپیوتری به شدت با کتابخانه های Steam خود اخت شده اند که تقریبا هر چیز دیگری یک حواس پرتی ناخوشایند است. شما به سختی می توانید کسی را پیدا کنید که Origin شرکت EA  یا Uplay شرکت Ubisoft را فقط برای اجرای بازی های هرکدام از این ناشران، اجرا کند و از آن لذت ببرد.

اما مایکروسافت بر این باور است که اکوسیستم ایکس باکس چیز منحصرفردی برای اضافه کردن به ویندوز دارد. Spencer گفت: ” قبلا که Games for Windows Live در بازار بود، واقعا یک تمایل در گروه ایکس باکس بود که اگر ما فقط می توانستیم آن مردم ویندوزی را به بازی کردن در کنسول وادار کنیم، این می تواند به ما کمک کند که کنسول های بیشتری بفروشیم”. “من دوست دارم که ایکس باکس های بیشتری بفروشم. اما بیشتر از فروش ایکس باکس های بیشتر، دوس دارم که مردم با ایکس باکس لایو خوش بگذرانند. من به فرصت ویندوز برای اتصال به اکوسیستم ها نگاه می کنم.”

“پنج سال بعد از این من می خواهم که Steam به طرز حیرت انگیزی مشهور و موفق باشد.”

برای کاربران کنونی Steam که به ایکس باکس توجهی ندارند، این غیرمحتمل است که مایکروسافت قادر باشد که ابتکار ایکس باکس-در-ویندوز خود را فراتر از یک رنجش گاه و بیگاه جلو ببرد. اما ممکن است قادر باشد که جای پایی از طریق متد های آزموده شده و صحیح از محتوای انحصاری به دست بیاورد. مایکروسافت اشاره کرده است که بازی های بعدی ایکس باکس  وان مانند Fabel Legends، Gears of War: Ultimate Edition و Gigantic را با مشخصاتی مانند قابلیت بازی چند نفره با پلتفرم های مختلف، یکپارچه سازی با Xbox App – قابلیتی که Steam  فاقد آن می باشد – به ویندوز 10 خواهد آورد . با توجه به این اتفاقات سخت است که احساس نکنیم که جاه طلبی های بازی مایکروسافت بر روی فروش کنسول های ایکس باکس متمرکز است. چرا Halo 5: Guardian نه؟ چرا Gears of War 4 نه؟ چرا Forza Motorsport 6 نه؟ به نظر نمی رسد که مایکروسافت خیلی روی مفهوم فروشگاه اینترنتی بازی کامپیوتری سرمایه گذاری کرده باشد، چه برسد به چشم انداز رقابت با Steam .

Spencer  گفت: “Steam عظیم است و آن ها برای اکوسیستم بازی ویندوزی، فوق العاده مهم بوده اند،”. “من می خواهم که پنج سال بعد از این، Steam فوق العاده محبوب و موفق باشد. ما یک استراتژی نداریم که Steam به نوعی هر چیزی را از ما می گیرد. من به وضعیت Steam به عنوان یک پیشرو از وضعیت بازی کامپیوتری نگاه می کنم.”

اما  اگر Store Windows هرگز پیشی نگیرد، به این معنی نیست که هیچ چیزی در ویندوز 10 نیست که گیمرهای کامپیوتری را علاقمند کند. DirectX 12 وقتی کاملا پذیرفته شود، موضوع  بزرگی خواهد بود. آخرین نسخه ی API مایکروسافت، بهره ی بیشتری از پردازنده های چند هسته ای و چندین پردازنده ی گرافیکی می برد تا به طور بالقوه ای کاری بسیار قوی تری را ارائه کند. شرکت AMD که CPU و GPU درون ایکس باکس وان و پلی استیشن 4 را تولید می کند، می گوید که GPU جدیدش (R9 390)، می تواند در تئوری با DirectX 12 تا 15 برابر جزئیات بیشتری نسبت به DirectX 11 نمایش دهد___ بنابراین شما لزوما نیاز به سخت افزار جدیدی ندارید که مزایا را ببینید. (هم چنین باید ذکر کنم که من هیچ مشکلی برای خوب اجرا کردن بازی های کامپیوتری موجود روی ویندوز 10 نداشتم، که این برای بسیاری از افراد، وقتی که ویندوز 8 عرضه شد، یک مشکل بود.)

ویندوز ۱۰

و برای گیمرهای کنسولی، بعضی از مزایای ویندوز ۱۰ ، در ایکس باکس وان هم جریان خواهد داشت. Spencer می گوید که اپلیکیشن های ویندوزی عمومی، در این پاییز بالاخره به ایکس باکس خواهد آمد و یک store ترکیبی به دنبال آن خواهد آمد. انتقال دادن سیستم عامل اصلی ایکس باکس وان به ویندوز 10  همراه با تغییر اساسی نمایشی رابط کاربری __ باید کارایی را نیز بهبود ببخشد. او می گوید: “وقتی در ایکس باکس گشت و گذار می کنیم، گاهی اوقات خیلی بیشتر از چیزی که دوست داریم دایره هایی در حال چرخش می بینیم(زمان بارگذاری)، “. “کارهای بسیار زیادی وجود دارد که ما برای ساده کردن چیز ها انجام می دهیم__ و ما داریم داده های زیادی در مورد چگونگی استفاده واقعی از یک ایکس باکس می گیریم__ تا  بتوانیم رابط کاربری را ساده کنیم. ویندوز 10 رابط کاربری ایکس باکس را سریع تر کرده است که این عالی است.”

هم چنین شایان ذکر است که  ویندوز 10، بهترین طراحی و بیشترین نسخه ی قابل استفاده در بین ویندوز های اخیر است و اینکه اگر شما هر کاری فراتر از بازی کردن با کامپیوتر خود انجام دهید، احتمالا می خواهید که به هر حال آن را در برخی از موضوعات ارتقا دهید. با همه ی این ها، آن رایگان است. اما در حالی که به نظر می رسد خود ویندوز 10 احتمالا موفق شود، پیش بینی موفقیت استراتژی مایکروسافت در بازی ها مشکل است. برای دارندگان ایکس باکس وان، ویندوز 10 با گروهی از ویژگی های سازمان دهی شده و یکپارچگی می آید. اما اگر شما فقط یک گیمر کامپیوتری هستید، ممکن است بیشتر احساس کنید که مایکروسافت در حال تلاش است که به شما یک ایکس باکس بفروشد.

0 Comments

یک نظر بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

کلیه حقوق محفوظ است

ورود به اکانت

مشخصات خود را فراموش کرده اید؟