مدیران Apple  و IBM

گروه خبری سرزمین سیمرغ-  حدودا یکسالی می شود که همکاری های اپل و IBM هر روز بیشتر و بیشتر می شود.  ابتدا خبر قرار داد اپل با IBM  برای عرضه نرم افزار های اداری این شرکت بر روی پلتفرم های iOS  و  مک منتشر شد. IBM  سیستم مبتنی بر رایانش ابری مناسب مکینتاش را  برای کار های سازمانی منتشر کرد.  دست آخر هم ویدیویی از مدیر ارشد فناوری اطلاعات  شرکت IBM  منتشر شد  که  اعلام کرد  این شرکت قرار است ۲۰۰ هزار دستگاه مک خریداری نماید.با توجه به اینکه تعداد کارکنان IBM    ۳۸۰ هزار  نفر است. یعنی حداقل نیمی کارکنان  از شرکت IBM از مک استفاده خواهند کرد.

سیستم عامل مک و کامپیوتر های  شرکت اپل از همه نظر بی نقص هستند . هم از مهندسی قدرتمند یونیکس بهره می برند هم ویژگی های تجاری لازم را دارند.   میان سخت افزار و نرم افزار هم هماهنگی بی نظیری وجود دارد. اما در اینجا یک مشکل وجود دارد  :  اکثریت بازار در اختیار  سیستم عامل مایکروسافت است. و ترغیب  کاربران هم برای مهاجرت به سیستم عامل مکینتاش  کاری سخت و غیر ممکن به نظر می رسد. اما شواهد حاکی از ان است  که دوباره ورق به نفع اپل باز خواهد گشت.

همکاری IBM  و اپل ،‌این دو دشمن قدیمی در زمانی مناسب صورت گرفته است. در حال حاضر بازار  رایانه های شخصی خانگی رو به افول است . افراد تمایل کمتری به استفاده از دسکتاپ ها و حتی لپتاپ ها دارند. تبلت ها ،‌گوشی های هوشمند و حتی تلوزیون های هوشمند  عموم افراد را از رایانه شخصی بی نیاز کرده است. روزانه افراد بیشتری به  استفاده از کنسول های بازی ترغیب می شوند و دیگر  قصد ندارند  رایانه خود را برای اجرای بازی های جدید ارتقا دهند.    حتی برخی برای رایانه های رومیزی  مراسم ختم هم گرفته  اند.  حتی عرضه ویندوز ۱۰ هم کمک چندانی به افزایش فروش PC نکرده است. بازار رایانه های  شخصی رو میزی در حال کوچک و کوچکتر شدن است اما نه برای همه . مک بوک ،‌آي مک و مک پرو همواره مورد استفاده استودیو های بزرگ فیلم سازی و کانون های تبلیغاتی قرار می گرفتند. جتی تعداد زیادی از کارکنان شرکت مایکروسافت از کامپیوتر های شرکت اپل استفاده  می کنند. این موضوع به وضوح در کنفرانس  Mix  مایکروسافت مشاهده می شود. حتی یکی از مدیران این شرکت در جشن تولد خود از مک بوک ایر استفاده کرد و آن را بهترین لپتاپ نامید. . مک سمبل پیشتاز بودن و خلاق  بودن است. اما   دید سازمانی به آن به سان یک کالای لوکس و تجملاتی نگاه  می شود. اما اگر این محصولات توسط شرکت IBM که تامین کننده اصلی نرم افزار های سازمانی است پیشنهاد شوند چه؟ آیا نظر آن ها تغییر نخواهد کرد؟

مطمئنا سازمان های بزرگ  بودجه لازم برای خرید مک را دارند اما ان را هزینه ای غیر ضروری می دانند.  اما این اتحاد سبب تغییر نگرش آن ها می شود.  حتی اپل می تواند قیمت دستگاه های خود را برای مشتریان سازمانی کاهش دهد. زیرا در شرایطی که معاملات پشت در های بسته انجام می شوند و این کاهش قیمت به برند Apple ضربه نخواهد زد. مطمئنا این تغییرات بر  کسب و کار های کوچک و همه افرادی که برای کار های حرفه خود به میکرو کامپیوتر ها نیاز دارند   نیز اثر خواهد گذشت و آن ها را به سمت پلتفرم مک سوق خواهد داد.  که این تغییر حتی منجر به تقویت جایگاه دستگاه های مبتنی بر iOS هم می شود . بی آنکه  ذهنیت کاربران خانگی را نسبت به این ابزار ها خدشه دار کند. (آری اگر اپل بخواهد در تبلیغات خود  بر  استفاده از مک و iOS برای کار های اداری و کسل کننده  تمرکز کند به جایگاه ذهنی این محصولات ضربه وارد خواهد شد)

apple-ibm

با این تغییرات سکان امور  به دست شرکتی خواهد افتاد که توانست نخستین ریز کامپیوتر ها  را در مقیاس انبوه به بازار عرضه  کند و نخستین  واسط گرافیکی کاربر را برای رایانه های شخصی طراحی نماید…..

 

0 Comments

یک نظر بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

کلیه حقوق محفوظ است

ورود به اکانت

مشخصات خود را فراموش کرده اید؟