شرکت مایکروسافت و Oculus، دست در دست هم درحال جهش به آینده واقعیت مجازی (VR)  می باشند. مدیر عامل شرکت Oculus، برندان ایریب، امروز اعلام کرد که Rift با یک دسته بی سیم   ایکس باکس وان، پشتیبانی بومی از ویندوز 10، توانایی برای پخش بازی های ایکس باکس وان  در داخل هدست خود، در قالب نوعی سینما مجازی،و استریم کردن  ایکس باکس به ویندوز،عرضه خواهد شد.. رئیس بخش ایکس باکس شرکت مایکروسافت، فیل اسپنسر برای Oculus به روی صحنه رفت تا برنامه های خود را برای پیشرفت بازی Rift و ویندوز اعلام کند – و دلیلی وجود داشت که او در حال انجام این کار خیلی خوشحال به نظر می رسید. در واقع، چند دلیل در قرارداد مایکروسافت و Oculus وجود داشت که برای هر دو شرکت موفقیت آمیز می باشد.

اول، Rift پاسخ مایکروسافت به پروژه مورفیوس (Project Murpheus) سونی است. آکیولوس ریفت  آماده است، نام تجاری آن فوق العاده معروف می باشد و برای ارائه یک تجربه VR خوب تنظیم شده به گروهی افراد عجول و طرفداران تشنه بازی آماده است. Project Murpheus  به خوبی می تواند به وضعیتی مشابه وارد شود زمانی که آن را عرضه  کنند، اما یک تفاوت عمده بین این دو سیستم وجود دارد: سونی باید توسعه سیستم  را به پایان برساند و پس از آن به طور مستمر از Project Murpheus در پلی استیشن 4 پشتیبانی کند؛ اما مایکروسافت باید به Oculus برای انجام بیشتر کارها اعتماد کند.

البته مایکروسافت مجبور به رفع و رجوع سازگاری و مشکلات نرم افزاری در سمت خود است، اما این شرکت لازم نیست   که یک  هدست VR برای خود باسزد.  – Oculus اینکار را انجام می دهد. دادن  کردن اجازه به تولید سخت افزار، یک ریسک محاسبه شده برای مایکروسافت بوده، با توجه به اینکه Oculus  ، تجارب صنعتی استاندارد VR، به علاوه پشتیبانی مالی از فیسبوک دارد. در زمینه اعتماد به  شرکت VR  ، Oculus گزینه خوبی است.

گرم گرفتن با Oculus همچنین وقت مایکروسافت را برای کار بر روی پروژه های جدید خود، مانند هولو لنز Holo Lense  آزاد می گذارد. با استفاده از این مشارکت، مایکروسافت برای تمرکز بروی توسعه محصولی میدانی که در حال حاضر خالی از رقیب است: یعنی واقعیت افزوده   ، آزاد خواهد بود. صنعت هر راهی چه حمایت از VR چه از  AR (واقعیت افزوده ) را برگزیند، مایکروسافت آماده است.

xboxoculus.0

و پس از آن مسئله دسته ی بازی وجود دارد. آکیولوس ریفت به همراه یک کنترل ایکس باکسوان  عرضه می شود. ، این کار  ایکس باکس را در خط مقدم ذهن توسعه دهندگان VR قرار می دهد. حتی پس از سالها تولید بدون عرضه به  مصرف کننده، Oculus بالاترین رتبه را در میان تولید کنندگان هدست VR در صنعت حفظ می کند و حالا به طور مستقیم با ایکس باکس وان  در ارتباط است. مایکروسافت، با استراتژی اشتباه  ایکس باکس وان  در سال 2013 دچار ضربه در بخش فروش بازی خود شد.

حالا وقت آن است تا مایکروسافت روایت را تغییر دهد. ایکس باکس قبلا نو آور محسوب می شد. اما در نسل فعلی بازی ها پلی استیشن ۴ سونی پادشاه هاست  و Oculus ممکن است بهترین شانس مایکروسافت برای تصاحب دوباره  تاج و تخت باشد. ابتکار 10 میلیون دلاری Oculus برای کمک به توسعه دهندگان مستقل بازی ها، یک شروع عالی برای Rift است.

همه اینها برای مایکروسافت خوب است، اما Oculus از این معامله چه چیزی دریافت می کند؟ ساده است: دسته Xbox One  بسیاری از شرکت های سخت افزار بازی، برای ایجاد گیم پدی کامل سنتی سعی کرده اند، و چشمگیرانه شکست خوردند. Oculus مال خود را دارد، سیستم کنترل دو دستی  خود را  که ممکن است عالی باشد را دارد ، اما اگر نبود، گیم پد Xbox One   چیزی است که اکثر بازی کننده گان آن را شناخته و عاشقش هستند.

روی کاغذ، معامله مایکروسافت با  Oculus   ایده آل به نظر می رسد،اما در نهایت در اوایل سال ۲۰۱۶ وقتی Rift و Project Murpheus معرفی شدند خواهیم دید که این قرار داد چقدر خوب بوده؟

0 Comments

یک نظر بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

کلیه حقوق محفوظ است

ورود به اکانت

مشخصات خود را فراموش کرده اید؟